گروه:تجهیزات پزشکی
منبع:دکتر عسکرپور
تاریخ:1396/10/26 11:22
تعداد مشاهده:2910
ضربان ساز پیس میکر یا باطری قلب چیست ؟

قلب طبیعی در هر دقیقه بین 60 تا 100 بار می زند. این ضربان ها منظم هستند و فواصل بین آنها تقریبا برابر است. با توجه به نیاز بدن به اکسیژن، ضربان قلب می تواند کند یا تند شود. در واقع بدن به قلب می گوید که به چه میزان اکسیژن نیاز دارد. وظیفه قلب تحویل اکسیژن و موادغذایی به تمام ارگان ها و بافت های بدن است. این کار به وسیله قلب با پمپ کردن خون از ریه ها (محل برداشت اکسیژن) به تمام نواحی بدن (محل تحویل اکسیژن) انجام می گیرد. سپس خون به وسیله قلب به ریه ها بازمی گردد و درنتیجه جریانی به صورت مدار شکل می گیرد که شما را طی شبانه روز و برای سال ها زنده نگه می دارد. به همین دلیل به قلب اصطلاح «پمپ» گفته می شود. قلب از 4 حفره مرتبط به هم تشکیل شده که هرکدام در عمل پمپ کردن خون نقش دارند.

 

خون با اکسیژن کم، از تمام نواحی مختلف بدن به دهلیز راست می ریزد. دهلیز راست که پر شد، خون را به حفره زیرین خود یعنی بطن راست می فرستد. این حفره بزرگ تر خون را از طریق سرخرگ ریوی به ریه ها می فرستد. در ریه، خون از اکسیژن غنی می شود و از طریق سیاهرگ های ریوی به قلب (دهلیز چپ) بازمی گردد. وقتی دهلیز چپ پر شد، خون را به حفره زیرین خود می فرستد. این حفره، یا همان بطن چپ، با استفاده از عضلات قوی خود خون را به سرتاسر بدن پمپ می کند. تمام میلیون ها سلول موجود در قلب، به امواج کوچک الکتریسیته واکنش نشان می دهند. امواج الکتریسیته ای در قلب به وسیله قسمت مخصوصی در ناحیه فوقانی دهلیز راست ساخته می شوند (معروف به گره سینوسی- دهلیزی) اما گاهی این ریتم منظم به هم می خورد. مثلا کند یا تند می شود. حالا این ریتم باید با دستگاه تنظیم شود، وگرنه قلبی که در تمام اوقات خیلی کند می زند می تواند باعث خستگی و سرگیجه شخص شود زیرا با کند شدن ضربان قلب، خون کافی به ارگان های مختلف بدن نمی رسد.


3. چرا قلب به باطری نیاز پیدا می کند؟

 

اینکه چرا ریتم طبیعی قلب به هم می خورد، جوابی ساده ندارد. بسیاری از شرایط و مواد ریتم قلب را تحت تاثیر قرار می دهند. بیماری هایی مانند دیابت، فشارخون بالا، بیماری های قلبی، بیماری های ریوی و پرکاری تیرویید می توانند باعث آریتمی شوند. مصرف بعضی از داروها و سیگار کشیدن نیز می توانند باعث بی نظمی در ضربان قلب شوند. پی بردن به علت آریتمی بسیار اهمیت دارد زیرا نوع درمان وابسته به علت است، بنابراین پزشک برای پی بردن به علت آریتمی ممکن است آزمایش هایی درخواست کند.

 

4. آیا تنظیم باطری قلب به جراحی های مکرر نیاز دارد؟

 

بعداز اینکه دستگاه ضربان ساز در بدن تعبیه شد، پزشک می تواند با استفاده از «پروگرامر» آن را از خارج از بدن تنظیم کند. پروگرامر یک رایانه مخصوص است که می تواند دستورات لازم را ازطریق امواج خاص و از روی پوست به دستگاه ضربان ساز منتقل کند. این کار بدون درد است و پروگرامر می تواند اطلاعات موجود در مورد قلب بیمار را در دستگاه ضربان ساز در اختیار پزشک قرار دهد.

 

5. آیا فردی که باطری گذاشته، کارکردن باطری را حس می کند؟

 

افراد نمی توانند موج الکتریکی ناشی از دستگاه ضربان ساز را احساس کنند. موج الکتریکی یک دستگاه ضربان ساز بسیار کوچک است. اگر شما آن را احساس کردید، پزشکتان با تغییر برنامه ریزی دستگاه ضربان ساز می تواند آن را برطرف کند.

 

6. با پایان یافتن عمر باطری قلب چه اتفاقی می افتد؟

 

همیشه قبل از اتمام عمر باطری زمان کافی برای تعویض آن وجود دارد. پزشکان در هر ویزیت طول عمر باطری را بررسی خواهند کرد. زمانی که انرژی دستگاه ضربان ساز نزدیک به پایان باشد باید با یک دستگاه ضربان ساز جدید تعویض شود بنابراین یک عمل کوچک دیگر باید انجام شود.

 

7. آیا باطری می تواند همه مشکلات قلب را حل کند؟

 

دستگاه ضربان ساز بیماری قلبی را درمان نمی کند؛ یعنی علت ضربان قلب کند یا نامنظم را رفع نمی کند، ولی می تواند برای سال های متمادی ضربان قلب را به طور طبیعی حفظ کند و در نتیجه به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را در افراد مبتلا به آریتمی قلب بالا می برد. بعداز عمل جراحی شما به اتاق خود منتقل خواهید شد و پرستاران از شما مراقبت خواهند کرد. در همان روز نیز مرخص خواهید شد. البته بعضی بیماران برای بهبود به زمان بیشتری نیاز دارند.

 

8. آیا موبایل و مایکروفر و لوازمی از این قبیل، کارکرد باطری قلب را مختل می کنند؟

 

نه! شما می توانید بدون اینکه دچار مشکل خاصی شوید، از تلفن همراه استفاده کنید. البته بعضی دستگاه های ضربان ساز قدیمی ممکن است با تلفن همراه تداخل داشته باشند که در این مواقع می توانید از پزشک خود اطلاعات لازم را کسب کنید. استفاده از اغلب وسایل برقی خانگی که نقص فنی نداشته باشند، مثل مایکروویو، تلویزیون و ویدئو بی خطر است. اگر ماشین ریش تراشی یا برخی وسایل الکتریکی دیگر مستقیم روی دستگاه ضربان ساز قرار گیرند، ممکن است عملکرد دستگاه ضربان ساز را تحت تاثیر قرار دهند. وسایل اداری و اغلب وسایل پزشکی نیز بی خطر هستند. دستگاه ضربان ساز حین عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه یا دندان ها، سونوگرافی، سی تی اسکن، ماموگرافی و فلوروسکوپی به خوبی کار خواهد کرد.با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تصاویر مرتبط
Image
Image
Image