گروه:ابزارآلات
منبع:
تاریخ:1396/11/04 12:11
تعداد مشاهده:2658
بررسی باطری دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی ماکیتا

دریل‌ها گونه‌های مختلفی دارند و در ابعاد بسیار متنوعی ساخته می‌شوند. با توجه به حذف کردن نیاز به پریز و کابل برق در دریل‌های شارژی، مصرف این‌گونه از دریل‌ها در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. البته در کارهای سنگین و صنعتی همچنان میل به استفاده از دریل‌های برقی بیشتر به نظر می‌رسد. دریل‌های شارژی با استفاده از باطری‌های مخصوصی کار می‌کنند که نوع باطری به‌کاررفته در آن‌ها هم مختلف است.

 

شرکت‌های بسیار زیادی دست به طراحی و تولید دریل‌های شارژی زده‌اند. شرکت «ماکیتا» (Makita) که بدون هیچ شکی ازجمله‌ی 10 شرکت برتر تولید‌کننده‌ی ابزار در دنیا محسوب می‌شود، مدل‌های مختلفی از دریل‌های شارژِی را طراحی، تولید و به بازار معرفی کرده است. یکی از دریل‌های تولیدشده توسط این شرکت، مدل 8271DWAE است. این محصول یک دریل شارژی چکشی است که علاوه بر کاربرد برای سوراخ کردن اجسام مختلف، می‌توانید از آن به‌عنوان پیچ‌گوشتی شارژی هم استفاده کنید.

 این دریل به یک گیربکس دو وضعیتی مجهز شده که در هر یک از این وضعیت‌ها بازه‌ی سرعت گردش و نرخ ضربه‌ی (حالت چکشی) دریل متفاوت هستند. در حالت اول سرعت حرکت به‌صورت آزاد 400 دوربردقیقه است و نرخ ضربه‌ی دستگاه به 6000 ضربه‌دردقیقه می‌رسد. در حالت یا وضعیت دوم سرعت گردش دریل تا 1300 دوربردقیقه می‌رسد و نرخ ضربه هم به مقدار 19500 ضربه‌دردقیقه افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین امکان تغییر گشتاور دریل در 16 حالت مختلف روی دستگاه وجود دارد. استفاده‌ی آسان از این دریل هم در منزل و هم در محل کار، یک ویژگی مناسب برای این محصول محسوب می‌شود. انرژی الکتریکی لازم برای کارکرد این دریل از یک باطری نیکل کادمیومی 12 ولت، با ظرفیت 1.9 آمپرساعت تامین می‌شود.

باطری‌های نیکل کادمیومی عمر بالایی دارند و به‌دفعات بسیار زیادی می‌توانید آن‌ها را شارژ کرده و به دستگاه متصل کنید. البته هزینه ساخت و خرید این نوع باطری نسبت به انواع دیگر باطری‌های قابل شارژ بالاتر است. شرکت ماکیتا یک شرکت ژاپنی است که با توجه به مشارکت شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی، به یک تولیدکننده‌ِی چندملیتی مبدل شده است و در خال حاضر در سطح دنیا یکی از تولیدکنندگان برتر ابزار به شمار می‌آید. دریل و پیچ‌گوشتی شارژی مدل 8271DWAE محصولی است که با دقت و کیفیت بالایی ساخته‌شده و برای بسیاری از مصارف صنعتی، تجاری و خانگی پاسخگو است.

 

 

 

شرکت «ماکیتا» در سال 1915 توسط «موسابورا ماکیتا» تاسیس شد. در آن زمان موسابورا موتورهای الکتریکی را تعمیر و سرویس می‌کرد. گسترش فعالیت‌های این شرکت تا سال 1935 در زمینه‌ی ساخت و صادرات انواع موتورهای الکتریکی و ژنراتور ادامه یافت. در سال 1945 و زمان جنگ جهانی دوم کارخانه‌ی ماکیتا به شهر «آنجو» واقع در ایالت «سیمیوشی چو» منتقل کرد تا از حملات هوایی متفقین در امان باشد.

 

در سال 1958 ماکیتا اولین ابزار الکتریکی خود را که یک رنده‌ی برقی بود، تولید کرد. در واقع این رنده، اولین رنده‌ی الکتریکی ژاپنی نیز بود. در 1969 این شرکت با معرفی اولین دریل شارژی دنیا نام خود را به‌عنوان اولین سازنده‌ی این محصول ثبت کرد. یک قرن تجربه‌ی ماکیتا و تثبیت کردن نام این شرکت به‌عنوان سازنده‌ای قابل اطمینان باعث محبوبیت این برند در بین خریداران شده است.

 

 

 

مکانیزم دریل کردن ‌از نخستین ابداعاتی است که انسان‌ها جهت ایجاد سوراخ  و حفره در مواد و اجسام با هدف ساخت امکانات و وسایل خود به‌کار بردند؛ شاید پیشینه‌ی ساخت اولین دریل‌ها به مصر قدیم باز گردد. نخستین دریل الکتریکی توسط «آرتور-جیمز آرنوت» درسال 1889 ساخته شده است. اما نخستین دریل‌های الکتریکی با ظاهر امروزی در اوایل قرن بیست‌ام ساخته شدند. ساخت دریل‌های با ابعاد منطقی و قابل حمل در این دوران باعث پیشرفت صنایع کوچک و بهبود کسب و کار شد. بعدها در ادامه‌ی راه توسعه این ابزار، گونه‌های چکشی و شارژی آن هم ساخته شدند.

قسمت‌های اصلی یک دریل الکتریکی عبارتند از: موتور، سه نظام و باطری (در صورت وجود). عموما توان بالاتر به معنای قدرت سوراخ‌کاری بالاتر دریل است. در دریل‌های برقی کاربر می‌تواند با مشاهده‌ی مشخصات توان الکتریکی که روی دستگاه ثبت شده، از قدرت سوراخ‌کاری دستگاه مطلع شود. اما در دریل‌های شارژی می‌تواند از روی ولتاژ باطری آن‌ها حدود قدرت را پیش‌بینی کند که  این رویه دقت نسبتا پایینی هم دارد. البته اگر به مشخصات فنی دریل‌های شارژی نظیر حداکثر گشتاوردی که می‌توانند تولید کنند دسترسی داشته باشید، مسلما نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

 

 

 

انواع دریل‌ها را از نظر ساختار می توان به دریل‌های ستونی و قابل حمل تقسیم کرد. دریل‌های تخریب هم در هر دو گونه‌ی برقی و شارژی قابل تهیه هستند؛ پیستون واقعی درنظر گرفته شده برای این دریل‌ها  در مقایسه با دریل‌های چکشی معمولی قدرت ضربه و تخریب بیش‌تری دارند. بارزترین تفاوت میان دریل‌های تخریب و دریل‌های چکشی  هم توانایی ضربه زدن با نوک ابزار نوع پیستونی، آن‌هم بدون چرخش ابزار است؛ در حالی که در نوع معمولی یا چکشی چنین امکانی فراهم نیست. انواع دریل‌های شارژی امروزی معمولا از باطری‌های نیکل-کادمیوم یا لیتیومی استفاده می‌کنند. حتی انواع چکشی این دریل‌های شارژی هم در ابعاد بسیار کوچک وجود دارند.

دریل 8271DWAE از شرکت ماکیتا نیروی خود را از طریق باطری نیکل-کادمیومی تامین می‌کند. این دریل توانایی چرخش در دو جهت را دارد. با استفاده از این دریل قادر خواهید بود سوراخ‌هایی حداکثر با قطر 10 میلی‌متر در فلز و 10 میلی‌متر در سیمان یا مصالح مشابه، ایجاد کنید. این دریل با داشتن قابلیت چکشی و پیچ گوشتی شارژی با ولتاژ 12 ولت دریلی مناسب برای مصارف خانگی و تجاری است.

در دستگاه‌های شارژی، باطری یک عضو مصرفی و بسیار مهم است. باطری‌ها که با آلیاژهای مختلفی مانند نیکل-کادمیوم، لیتیوم-یون، نیکل-متال هیدرید و ... ساخته می‌شوند، ولتاژها و با ظرفیت‌های مختلفی دارند.

 

 

 

برای هر دستگاه شارژی، باطری‌ای متناسب با نوع و قدرت موتور در نظر گرفته می‌شود که ولتاژ و ظرفیت مشخصی دارد. شرکت‌هایی که درزمینه‌ی ساخت ابزار شارژی فعالیت می‌کنند، به‌خوبی می‌دانند که باطری این محصولات عمر نامشخصی دارد و پس از مدتی معیوب و غیرقابل استفاده خواهند شد؛ ازاین‌رو برای استفاده هر چه بهتر از ابزار و جلوگیری از بلااستفاده شدن آن، باطری آن‌ها را به‌صورت جداگانه تولید کرده و به بازار عرضه کرده‌اند. «ماکیتا» (Makita) که از تولیدکنندگان بنام ابزار محسوب می‌شود، لوازم جانبی ابزار را هم تولید می‌کند و انواع باطری‌های مخصوص محصولات شارژی خود به بازار عرضه کرده است. باطری کد 192681-5 یکی از محصولات شرکت ماکیتا محسوب می‌شود که یک باطری 12 ولتی با ظرفیت 1.3 آمپرساعت است. متاسفانه اطلاع دقیقی که این برای چه کدام‌یک از محصولات ماکیتا مناسب است، در دسترس نیست. اما بهتر است در زمان تهیه‌ی باطری، علاوه بر نوع، ولتاژ و ظرفیت آن به شکل ظاهری محصول هم توجه کنید تا با باطری محصول شما مطابقت داشته باشد.

 

 

 

شرکت ماکیتا یک شرکت ژاپنی است که با توجه به مشارکت شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی، به یک تولیدکننده‌ِی چندملیتی مبدل شده است و در خال حاضر در سطح دنیا یکی از تولیدکنندگان برتر ابزار و لوازم جانبی آن به شمار می‌آید. انواع باطری و شارژر هم در میان محصولات این شرکت وجود دارد. باطری کد 192681-5 یکی از محصولات ماکیتا است.

 داخل این پک از تعدادی باطری نیکل کادمیوم سایز SC استفاده شده که از اینجا میتوانید خریداری کنید . 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تصاویر مرتبط
Image
Image
Image