گروه:موبایل و تبلت
منبع:
تاریخ:1398/04/03 13:29
تعداد مشاهده:173
7خبرپراکنی درباره طول عمر باطری موبایل

هنوز که هنوزه سوژه ای که میتوان افسانه‌ها و سوء برداشت‌ها را برای آن داشت باطری‌ ها بوده‌ اند.باطری ها آنقدر برای زندگی ما لازم و ضروری شده اند که حاضریم بخاطرشان حتی بهای زیادی بدهیم. بسیاری کاربران معیارهای عجیبی برای مراقبت از باطری دستگاه‌های خود در ذهن دارند. اما باید بدانیم که بسیاری گفته‌ها در خصوص باطری‌ ها اشتباه بوده و تنها از برداشت‌های غیرتخصصی سرچشمه می‌گیرد. 

در ادامه با ما باشید تا نگاهی داشته باشیم به تعدادی از اشتباهات درخصوص باطری‌ دستگاه‌هایی نظیر گوشی هوشمند.

۱. باطری ‌ها از نوعی «حافظه» برخوردار هستند.

این گفته‌ به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برخی افراد تصور می‌کنند که لازم است باطری دستگاه خود را «تمرین و آموزش» داده تا بتواند از نهایت ظرفیت شارژ خود استفاده کند. برای دستیابی به این مورد، کاربرانی هستند که بصورت منظم یا در بازه‌های زمانی خاصی اقدام به خالی و پر کردن شارژ باطری خود می‌کنند و نیز هیچ‌گاه تا وقتی شارژ دستگاه بیش از 50 درصد باشد آن را به پریز برق متصل نخواهند کرد. تفکر پشت این جریان از این قرار بود که باطری به این شکل نوعی حافظه را رشد خواهد داد که موجب بهینگی عمر آن خواهد شد. اما چنین مساله‌ای صحت ندارد. اگر دستگاه شما 80 درصد هم شارژ داشته باشد هیچ نگرانی از پر کردن آن نداشته باشید؛ شارژ مکرر هیچ ضرری برای باطری در بر نخواهد داشت.


۲. هنگام شارژ شدن گوشی نباید از آن استفاده کرد.

بعضی از افراد تصور می‌کنند کار کردن با دستگاه در حین شارژ، اثر منفی بر کیفیت شارژ دریافتی توسط باطری خواهد داشت. اما در صورتی که در حال استفاده از یک شارژر ضعیف و با کیفیت پایین نباشید، این مساله هیچ نزدیکی به حقیقت ندارد. باطری دستگاه شما چه از آن استفاده بکنید و چه نکنید، به گونه‌ای که باید، شارژ خواهد شد. بهتر است از این جهت به جریان فکر کنید: در گوشی‌های هوشمند، تنها دلیلی که می‌توان برای همگام نشدن داده‌ها تصور کرد، خاموش بودن دستگاه است. بنابراین حتی زمانی که شما در حال استفاده‌ی مستقیم از دستگاه خود نباشید نیز خود گوشی در حال اجرای وظایف سیستم‌عامل و همگام‌سازی داده‌ها است. بنابراین اگرچه استفاده از گوشی حین شارژ، ممکن است مدت زمان پر شدن باطری را طولانی کند، اما مسلما آسیبی در برنخواهد داشت.


۳. خاموش کردن گوشی باعث آسیب به باطری می‌شود.

این مطلب نیز کاملا اشتباه است. البته که اگر دستگاه خود را برای مدت زمان طولانی خاموش بگذارید، باطری آن خالی خواهد شد؛ این جزئی از طبیعت باطری‌ ها است. اما خاموش کردن دستگاه بصورت هر از گاهی کاملا بدون ایراد است. شما حتی می‌توانید دستگاه را خاموش کرده و در صورت امکان باطری آن را نیز جدا کنید. در کل هیچ آسیبی به باطری وارد نخواهد شد. در بعضی از دستگاه‌ها، یک خاموش و روشن کردن ساده می‌تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد باطری داشته باشد. این موضوع از نحوه‌ی تعامل سیستم‌عامل با باطری ناشی می‌شود. بنابراین اگرچه دستگاه‌های اندرویدی بدون هیچ مشکلی همواره به عملکرد صحیح خود ادامه خواهند داد، اما هر از گاهی استراحت دادن به آن‌ها ضرری نخواهد داشت.


۴. باید پیش از اولین استفاده، حتما باطری را پر کرد.

این نظر هم اشتباه است.بیشتر افراد تصور می‌کنند اولین اقدام هنگام خرید یک گوشی هوشمند جدید، شارژ کامل آن تا 100 درصد است. حتی هنوز هم عده‌ای وجود دارند که به شارژ اولیه‌ی 6 ساعته اعتقاد دارند! این مساله کاملا اشتباه بوده و ریشه در نسل قدیم باطری ‌ها دارد. یادتان باشد که باطری گوشی‌های هوشمند در حد میان 40 تا 80 درصد بهترین بازدهی را از خود بر جای خواهند گذاشت و از آن‌جا که اغلب گوشی‌ها با شارژ نیمه‌پر وارد بازار می‌شوند، استفاده‌ی بلافاصله از آن‌ها کاملا بدون ایراد خواهد بود. در صورتی که سیستم‌عامل دستگاه درصد باطری را به درستی تشخیص نمی‌دهد، کافیست بصورت عادی مدتی از دستگاه خود کار بکشید. همچنین اگر هنگام خرید دستگاه متوجه شدید شارژ آن زیر 40 درصد است، احتمالا بهترین اقدام تعویض دستگاه خواهد بود چرا که ممکن است باطری دستگاه بسیار قدیمی باشد.


۵. شارژرهای غیراورجینال به باطری آسیب میزند.

درسته برخی از شارژرهای غیراصلی از بهینگی لازم برخوردار نیستند، و برخی حتی برای شارژ دستگاه به زمان بیشتری نیاز دارند، ولی تا زمانی که به شکل صحیح به کار خود ادامه دهند موجب آسیب به باطری دستگاه نخواهند شد. با این تفاسیر مطمئن باشید خرید شارژر ارزان‌تر برای جایگزینی شارژر اصلی دستگاه کاملا بدون اشکال خواهد بود. البته این مورد در قبال دستگاه‌هایی نظیر Droid Turbo که از فناوری شارژ سریع خاصی بهره می‌برند صادق نیست و هنگام خرید شارژر باید اطمینان حاصل کنید که شارژر مورد نظر، دقیقا برای همین دستگاه تولید شده باشد. در غیر این صورت، خبری از مزیت شارژ 15 دقیقه‌ای که 8 ساعت شما را همراهی می‌کند نخواهد بود.


۶. قرار دادن باطری درون فریزر موجب افزایش عمر آن می‌شود. 

در دهه‌ی 80 میلادی، برخی افراد باطری خریداری شده را درون فریزر برای مدت کوتاهی نگه میداشتند به این خاطر که شارژ بیشتر دریافت کند. این کار نه در آن زمان در عمل جوابگو بوده، و نه در دوران حاضر نفعی به حال‌تان خواهد داشت. در حقیقت، گرما و سرما به شدت به باطری های Li-Ion آسیب میرساند. دمای اتاق همیشه بهترین دما برای باطری گوشی‌های هوشمند است. 
علاوه بر این، حواستان باشد دستگاه خود را همیشه در جایی قرار ‌دهید که امکان آمد و شد هوا در آن وجود داشته باشد. بسیاری از افراد بخصوص ورزشکارها، گوشی خود را درون محفظه‌هایی نظیر پلاستیک سر بسته قرار می‌دهند؛ حبس کردن حرارت درون محفظه، موجب آسیب دیدن گوشی و باطری آن خواهد شد. در هر صورت این اخطار را در ذهن داشته باشید: گرما اثر به مراتب مخرب‌تری در مقابل سرما بر باطری‌ ها دارد.


۷. برنامه‌های تسک منیجر(Task Manager) موجب بهبود عمر باطری می‌شوند.


با اینکه عده‌ی بسیاری این گفته را خوشایند نخواهند یافت، اما برنامه‌های جانبی مدیریت وظایف و پاکسازی حافظه هیچ تاثیر مثبتی بر عمر باطری دستگاه شما نخواهند داشت؛ حتی در برخی موارد با کمی دقت متوجه تاثیر منفی آن‌ها نیز خواهید شد. البته این ابزارها قادر هستند پروسه‌ها را در لیست سیاه و سفید قرار داده و از اجرای برخی برنامه ها جلوگیری کنند، اما در نهایت در مقابل سیستم پیش‌فرض دستگاه کمکی به شارژدهی بیشتر آن نخواهند کرد. تمامی سیستم‌عامل‌ها از سیستم مدیریت حافظه بهره می‌برند که بر اساس معیارهای مشخصی، به اجرا و خاتمه‌ی پروسه‌ها می‌پردازد. خالی کردن مکرر حافظه‌ی موقت (رم) فقط باعث بارگزاری مجدد پروسه‌ها توسط سیستم‌عامل و صرف انرژی بیشتر خواهد شد. مطمئن باشید در صورت عدم استفاده از یک برنامه، سیستم‌عامل بصورت خودکار پروسه‌ی مربوط به آن را معلق خواهد کرد، اما برای دسترسی سریع‌تر همچنان آن را در حافظه‌ی موقت نگه خواهد داشت. 

ممکن است مایل باشید برای کنترل بهتر بر روی اپلیکیشن‌ها اقدام به نصب تسک منیجر کنید، اما تصور نکنید اینگونه ابزارها بهتر از ابزار پیش‌فرض دستگاه به بهینه‌سازی مصرف باطری کمک خواهند کرد.

رویکرد بهتر 

هر ساله، باطری‌ گوشی‌های هوشمند و طریقه ی استفاده‌ی دستگاه‌ها از این باطری‌ ها بهتر میشوند. اما این برداشت های اشتباه از طول عمر باطری که برخی قدیمی و برخی کاملا جدید هستند لازم است دیگر عنوان نشوند. تنها با اندکی ملاحظه، باطری دستگاه شما با بیشترین زمان ظرفیت خود ، شما را همراهی خواهد کرد. در نهایت باید دانست این قطعات از عمر و بازدهی محدودی برخوردار بوده و به مرور زمان کارکرد خود را از دست می‌دهند، بنابراین پس از گذشت مدتی، چنان به ضعیف و ضعیف‌تر شدن ادامه خواهند داد که چاره‌ای جز تعویض آن‌ها وجود نخواهد داشت.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید