گروه:گوناگون
منبع:
تاریخ:1397/10/03 10:55
تعداد مشاهده:588
چگونه یک باطری بسازیم؟ ساده‌ترین راه برای ساخت باطری دست‌ساز

چگونه یک باطری بسازیم؟ ساده‌ترین راه برای ساخت باطری دست‌ساز


چگونه یک باطری بسازیم! در این مطلب روش‌هایی برای ساخت باطری می‌بینید. با این راه‌ها شما می‌توانید به راحتی و با وسایل ساده یک باطری خانگی بسازید. با مجله باطری همراه باشید
.

برای ساخت باطری در خانه به دو نوع متفاوت فلز، کمی سیم هدایتگر و مواد رسانا نیاز داریم. بسیاری از اقلام خانگی می‌توانند به عنوان مواد هدایت کننده‌ای که فلزات را در آنجا قرار می‌‌دهید، استفاده شوند. به عنوان مثال، آب شور، یک لیمو یا حتی گل و لای.

ساده ترین روش‌ها برای ساخت باطری

در این مطلب 1 روش بسیار ساده و راحت را برای ساخت باطری به شما آموزش می‌دهیم. با وسایل بسیار ساده و ابتدایی و البته کمی حوصله، می‌توانید این باطری‌ها را در منزل نیز به راحتی درست کنید.

ساخت باطری با نوشابه


وسایل مورد نیاز

برای ساختن این باطری شما به یک قوطی باز نوشابه نیاز دارید (هر شکلی که باشد مشکلی ندارد)، یک لیوان پلاستیکی (۶۰ تا ۱۷۰ گرمی) و یک نوار 10 سانتی متری مسی که کمی بلندتر از لبه‌ی لیوان باشد. علاوه بر این، شما به یک قیچی، یک ولتاژسنج و دو سیم الکتریکی الکتریکی با گیره‌های تمساحی در هر دو انتها، نیاز خواهید داشت.

اگر شما در حال حاضر این مواد را در خانه خود ندارید، می توانید آنها را از فروشگاه‌های ابزار آلات خریداری کنید.

می‌توانید به جای نوار‌ مسی از چند سیم مسی که به هم گره خورده‌اند یا به صورت زیگزاگی درهم پیچیده شده‌اند، برای رسیدن به عرض مورد نیاز استفاده کنید.


لیوان پلاستیکی را تقریبا تا ۳/۴حجمش از نوشابه پرکنید. توجه داشته باشید که لازم نیست لیوان الزاما پلاستیکی باشد. فقط باید غیر فلزی باشد. لیوان‌های استایروفومی و کاغذی نیز کار خواهند کرد.


مطمئن شوید که قوطی نوشابه کاملا خالی شده‌است. تمام نوشابه داخل قوطی را دور بریزید( یا بنوشید ). قوطی را در سینک برعکس کنید و چند بار آن را تکان دهید تا مطمئن شوید که کاملا خالی شده است.


نواری آلومینیومی از قوطی نوشابه ببرید. نواری به عرض 10 سانتی متر از قوطی نوشابه ببرید. مطمئن شوید که کمی از ارتفاع لیوان بلندتر است. اگر این امکان پذیر نیست، نگران نباشید می‌توانید بالای نوار را خم کنید و آن را روی لبه لیوان و به درون مایع آویزان کنید.

به جای برش قوطی می‌توانید نوار آلومینیومی را از یک فروشگاه ابزارآلات خریداری کنید.

فویل آلومینیوم جایگزین موثری برای نوار آلومینیوم نیست؛ از آن استفاده نکنید.


نوار‌ آلومینیومی را سمباده بکشید (اختیاری). اگر نوار را از فرشگاه ابزارآلات تهیه کرده‌اید می‌توانید این مرحله را انجام ندهید. اگر نوار را از قوطی نوشابه جدا کردید، باید پوشش‌های آن مانند رنگ و پلاستیک را در هر دو طرف آن با کاغذ سمباده از بین ببرید.


نوار‌ها را در محلول قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که نوارها به یکدیگر برخورد نکنند. آنها را در لیوان و دور از هم قرار دهید (نه در کنار یکدیگر یا روی هم)

در حالت ایده‌آل شما نوارها را به اندازه کافی بزرگ درنظرگرفته‌اید که بالای محلول قرار گیرند و کمی از لبه لیوان بیرون بزنند

اگر نوارها از لبه لیوان بالاتر نیسنتد، می توانید هر نوار را کمی خم کنید و روی لبه‌ی لیوان قرار دهید.


سیم‌های هدایتگر را به نوار‌های فلزی متصل کنید. یک سیم هدایتگر را به یک نوار فلزی وصل کنید، گیره تمساحی را باز کنید و آن را روی نوار ببندید. سپس به همین ترتیب سیم دیگر را به نوار دیگر متصل کنید.

مراقب باشید که گیره‌ها با نوشابه برخورد نکنند

مهم نیست که کدام سیم و با چه رنگی را به کدام نوار متصل می‌کنید.


باطری را تست کنید. با توجه به دستورالعمل ولتاژسنج آن را به سیم‌ها متصل کنید. ولتاژسنج باید ولتاژ باطری شما را چیزی در حدود ۳/۴ ولت بخواند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید