گروه:دوربین
منبع:
تاریخ:1397/11/11 13:05
تعداد مشاهده:411
معرفی باطری لیتیوم یون مورد استفاده در دوربین های حرارتی


امروزه دیگر دوربین های حرارتی در همه جا کاربرد دارند چرا که این دوربین ها از تکنیک ترموگرافی یا دمانگاری در تصویر برداری استفاده می برند که در با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه این دوربین ها کاربرد و کارایی زیاد دارند.

دوربین های حرارتی اگر چه ابتدا برای کاربرد نظامی طراحی و ساخته شده اند اما از کاربردهای وسیع این دوربین ها می توان جهت پیدا کردن نشتی های حرارتی در مراکز صنعتی و حتی منازل و کارگاه ها استفاده کرد اما در واقع امروز دوربین های حرارتی نقش زیادی در حفط امنیت جامعه ، کشور و کنترل مرزها دارند و در تعقیب و گریز افراد مظنون در تاریکی شب توسط پلیس نیز کارآمد تربن ابزار کنترل محسوب می شود و توضیح بیشتر این که مثلا بالگردهای پلیس برای اینکه بتوانند مظنون تحت تعقیب را از ارتفاع زیادی رصد کنند ، از دوربین های حرارتی که دارای رنگ های سیاه و سفید هستند استفاده می کنند بدین وسیله فرد مظنون برجسته تر از اندازه خود قابل روئیت است.

بد نیست بدانید که از دیگر کاربردهای دوربین های حرارتی کمک به کارشناسان هواشناسی است زوری که ایستگاه های هواشناسی نیز با تکنیک دما نگاری دوربین های حرارتی می توانند سرعت طوفان و تند باد ها را اندازه گیری و به دقت دنبال نمایند .


در این میان دوربین های حرارتی در سیستم های مداربسته جهت امنیت مکان ها نیز استفاده می شود.رنگ هایی که دوربین های حرارتی به شما نمایش می دهند براساس نوع کاربرد و انتظارات شما از دوربین است .


دوربین های حرارتی بوسیله نور مادون قرمزی که دارند می توانند دما را پیدا و تشخیص دهند که البته در حالت طبیعی نور مادون قرمز با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست اما زمانی که شدت این نور زیاد شود ، می توان به وضوح آنرا احساس کرد.


درون دوربین های حرارتی تعدادی دستگاه اندازه گیری کوچک به نام میکروبلومتر وجود دارد (به ازای هر پیکسل یک عدد). میکروبلومتر ها از داخل دوربین دما را ثبت کرده و به هر پیکسل یک رنگ مناسب اختصاص می دهند. همانطور که احتمالا حدس زده اید، به همین خاطر است که اکثر دوربین های حرارتی نسبت به تلویزیون ها و صفحه نمایش های مدرن دارای رزولوشن بسیار اندکی هستند. در حقیقت، بهترین رزولوشن دوربین های حرارتی فعلی چیزی در حدود ۶۴۰x480 است.


در طبیعت و به طور عادی نور مادون قرمز در همه جا وجود دارد و هر چه یک شی یا وسیله ای داغ تر باشد ، اشعه های مادون قرمز بیشتری از آن ساطع می شود . همچون ذغال روشن که اگر دست خود را بالای آن قرار دهید ، بدن شما حرارت و اشعه مادون قرمز را دریافت می کند.


باطری مورد استفاده در دوربین های حرارتی :


ازباطری لیتیوم یون  قابل شارژ باولتاژ 3.7 استفاده میشود ، این نوع باطری ها بالاترین چگالی انرژی را فراهم می سازند. تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باطریهای نیکل ـ کادمیم. آنها به دشارژ کامل نیاز ندارند، به دوره break-in نیاز ندارند و از مسأله حافظه باطری خبر ندارند. می توانید در هر زمانی یک باطری لیتیم ـ یون را بی آنکه روی کارآیی باتری اثر بگذارد شارژ کنید، اما چون باطریهای لیتیم ـ یون معمولاً دارای طول عمر شارژ /دشارژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه هستند اگر زود به زود و قبل از تخلیه، این باطری را شارژ کنید طول عمر باطری را پایین می آورید. با آنکه بسیاری از سازندگان باطریهای لیتیم ـ یون طول عمر باطری را تا سه سال ذکر می کنند، بعضی از مصرف کنندگان طول عمر تا ۱۸ ماه را گزارش کرده اند.

این باطری ‌هامی بایست با شارژر های مخصوص شارژ شود و سیستم شارژ این نوع باطری ها می بایست بسیار دقیق باشد در غیر این صورت احتمال انفجار وجود دارد. همچنین این نوع باتری ‌های ها بر عکس باطریهای نیکل کادمیوم و نیکل متال نمی بایست کاملا تخلیه گردند و برای عمر بیشتر باطری ‌های سعی گردد همیشه در حالت پر و نیمه پر قرار داده شود .
با دوستان خود به اشتراک بگذارید