گروه:گوناگون
منبع:
تاریخ:1397/11/09 11:23
تعداد مشاهده:409
درمورد باطری بزرگDبیشتربدانیم

یکی از وسایلی که امروزه خیلی به کارمان می‌آیند، شارژرها و باطری‌ها هستند. اکثر وسایل زندگی، از لوازم‌خانگی ساده گرفته تا دستگاه‌های هوشمند، برای تامین انرژی الکتریکی نیاز به باطری دارند. بعضی از باطری‌ها قابل شارژ هستند و می‌توان آن‌ها را شارژ و چندین بار استفاده کرد و برخی دیگر، قابلیت شارژ مجدد ندارند. باطری‌های معمولی و رایج انواع مختلفی چون باطری‌های قلمی، نیم قلمی، سکه‌ای، کتابی دارند. بسته به نیازمان می‌توانیم هرکدام از آن‌ها را تهیه کنیم. این دسته از باطری‌های سایز بزرگ به‌صورت بسته‌های دو‌تایی تولید و عرضه‌شده است. اندازه آن‌ها D یا سایز بزرگ است؛ تکنولوژی ساختی که در تولید این نوع باطری به‌کاررفته ، الکالاین بوده و دارای پایداری انرژی الکتریکی و عمر مفید است. قابلیت شارژ مجدد ندارد، پس طبیعتا نمی‌توان پس از اتمام انرژی الکتریکی دوباره آن را شارژ و استفاده کرد. این مدل گزینه‌ای مناسب برای تامین انرژی الکتریکی وسایلی مانند ساعت، رادیو و دیگر دستگاه‌هایی است که انرژی موردنیازشان را از باطری‌های سایز بزرگ تامین می‌کنند

باطری‌های غیر شارژی

باطری‌های غیر شارژی یا یک‌بار مصرف که با نام «سلول‌های اولیه» (Primary Cell) نیز شناخته می‌شوند، پس از یک بار استفاده دیگر قابلیت شارژ شدن و استفاده‌ی مجدد ندارند. دلیل اینکه این باطری‌ها را نمی‌توان شارژ کرد، بازگشت‌ناپذیر بودن واکنش شیمیایی تولیدکننده‌ی الکتریسیته در آن‌ها است. باطری‌های غیر شارژی ۹۰ درصد از بازار ۵۰ میلیارد دلاری باطری را به خود اختصاص داده‌اند و هر سال حدود ۱۵ میلیارد عدد از آن‌ها تولید و روانه‌ی بازار می‌شود. معرفی محصول:

 

باطری‌های D معمولا در دستگاه‌های بسیار پرمصرف مانند چراغ قوه‌های قوی، رادیوها و ضبط صوت‌های بزرگ معروف به و دستگاه‌های دارای موتور الکتریکی استفاده می‌شوند. این باتری‌ها ۶.۱ سانتی‌متر طول و ۳.۳ سانتی‌متر قطر دارند و ظرفیت آن‌ها در برخی مدل‌های خاص به ۲۰ هزار میلی‌آمپر ساعت نیز می‌رسد. جالب است بدانید باطری‌های سایز D قدیمی‌ترین باطری‌های سیلندری هستند که هنوز تولید می‌شوند. پیشینه‌ی این باطری‌ها به سال ۱۸۹۸ (قبل از استانداردسازی باطری‌های قلمی) می‌رسد. تا قبل از معرفی شدن دیگر انواع و ابعاد باطری‌های قلمی، باطری‌های D به «باطری چراق قوه» مشهور بودند. آمریکا بزرگ‌ترین بازار مصرف باطری‌های سایز D است؛ به‌طوری‌که سهم بازار این باطری‌ها در این کشور به ۸ درصد می‌رسد. آشنایی با اصطلاح مرتبط با باطری

میلی‌آمپر ساعت (mAh): ظرفیت باطری‌های قلمی معمولا با واحد «میلی‌آمپر ساعت» (mAh) نشان داده می‌شود. به بیان ساده، یک باطری ۲۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی می‌تواند به مدت ۱ ساعت جریانی به شدت ۲۰۰۰ میلی‌آمپر؛ یا به ‌مدت ۱۰۰ ساعت جریانی ۲۰ میلی‌آمپری فراهم کند. باید دقت داشت که آمپر ساعت و میلی‌آمپر ساعت واحدهای انرژی نیستند. برای به دست آوردن میزان انرژی ذخیره‌شده در باطری (با واحد وات-ساعت) باید ظرفیت آن (با واحد میلی‌آمپر ساعت) را در ولتاژ باتری ضرب کرد. البته ، به دلیل متغیر بودن ولتاژ باطری‌های قلمی، با استفاده از این روش نیز عدد دقیقی از میزان انرژی ذخیره‌شده در باطری به دست نخواهد آمد.

 

باطری‌های آلکالاین را نباید شارژ کرد!!!!!

در صورت اقدام به شارژ یا ترکیب با دیگر انواع باطری در دستگاه‌های الکترونیکی، ممکن است با نشت پتاسیم هیدروکسید از باطری مواجه شوید که درصورت تماس با پوست و چشم ایجاد حساسیت خواهد کرد.

بین ۶۰ تا ۸۰ درصد باطری‌های تولیدشده در سطح جهان از نوع آلکالاین است و سالانه بیش از ۱۰ میلیارد عدد از این باطری‌ها وارد بازار جهانی می‌شود. ازآنجایی‌که باطری‌های آلکالاین جدید فاقد جیوه هستند، می‌توان آن‌ها را مانند زباله‌های معمولی دفع کرد؛ هرچند توصیه می‌شود این نوع باطری‌ها را نیز مانند دیگر انواع باطری بازیافت کنید.

 

 

مشخصات فنی باطری:

ارتفاع 61.5

قطر 34.2

ولتاژ 1.2V

ساختار: آلکالاین

سایزD

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید