گروه:گوناگون
منبع:
تاریخ:1397/11/24 12:44
تعداد مشاهده:280
آیا تا به حال از خود پرسیده اید ونتیلاتور چیست و عملکرد باطری آن چگونه است!!!؟؟؟؟؟؟؟

دستگاه ونتیلاتور یکی از تجهیزات اتاق عمل می باشد که به وسیله ی آن به فردی که در دم و بازدم تنفسی دچار مشکل شده است کمک می کند تا تنفسی استاندارد و مطابق خواسته ی پزشک داشته باشد. در واقع دستگاه ونتیلاتور یک نوع تنفس مصنوعی مداوم به بیمار می دهد.

در دستگاه های ونتیلاتور امروزی از تهویه فشار مثبت استفاده می گردد که در آن گاز با فشار به داخل ریه‌ها فرستاده می‌شود و در نتیجه عمل دم انجام می‌گیرد ولی سیکل بازدم غیرفعال می باشد. راه ارتباطی بیمار و دستگاه ونتیلاتور به یک لوله محدود شده و از نظر انواع تنفس دهی بسیار انعطاف پذیر است. معمولا لوله‌های هوا و اتصالات دستگاه ونتیلاتور دچار ایراد می‌شوند. لوله‌های آسیب دیده و پوسیده دستگاه ونتیلاتور باید سریعا تعویض شود.
مرطوب ساز و نبیولایزرها در دستگاه ونتیلاتور، احتمال مسدود شدگی دارند و لذا تمیز کردن مداوم آن‌ها توصیه می گردد. در صورتی که مایع ( خون، ادرار، سالین، بتادین، آب، و … ) وارد دستگاه ونتیلاتور شود، ضرورت دارد دستگاه سریعا باز و قسمت‌های آسیب دیده آن مانند: سوییچ ها، رله ها، موتورها یا فیلترهای هوا تعویض گردند. کنترل کردن ماهانه جریان نشت الکتریکی و کالیبراسیون دستگاه ونتیلاتور ، هر ۶ ماه یک بار الزامی می باشد. فیلترهای هوایی لوله بیمار باید مرتبا تمیز یا تعویض شود.


لامپ ها، سوییچ ها، وسایل فعال کننده، موتورها و هیترها، وسایل الکتریکی است که به صورت متناوب نیاز به بررسی و تعویض دارد. دستگاه ونتیلاتور باید در مکانی قرار گیرد که با ابزارهای فرستنده (فرکانس‌های رادیویی پراکنده) فاصله مناسبی داشته باشد. همچنین دستگاه ونتیلاتور در محیطی که دستگاه MRI موجود می باشد نباید قرار گیرد.
‌منبع اکسیژن و هوا در دستگاه ونتیلاتور
در دستگاه ونتیلاتور معمولا سه اتصال منبع شامل: کمپرسور، ورودی هوا و ورودی اکسیژن وجود دارد که هر یک باید به ورودی مخصوص خود متصل شوند. در منبع هوا یا اکسیژن دستگاه ونتیلاتور نباید هیچ گونه آبی وجود داشته باشد. همچنین به منظور جلوگیری از آسیب به دستگاه ونتیلاتور مطمئن شوید که تمامی ورودی اتصالات عاری از هر گونه نشتی و آلودگی می باشد.
کالیبراسیون دستگاه ونتیلاتور

جهت کالیبراسیون سنسور اکسیژن کلید ۲%o100 را فشار دهید. این کار سبب می گردد دستگاه ونتیلاتور به مدت ۲ دقیقه اکسیژن ۱۰۰% را به بیمار بدهد و بدین گونه سنسور اکسیژن کالیبره شود. مشخصه اکسیژن همیشه فعال است مگر آنکه توسط کاربر غیر فعال شده باشد.


آلارم های دستگاه ونتیلاتور

۱- سنسور اکسیژن: در این حالت سنسور اکسیژن دستگاه ونتیلاتور کالیبره نیست و یا خراب شده است. جهت رفع آن دکمه ۲%o100 را فشار دهید، در صورت عدم رفع این آلارم، سنسور دستگاه ونتیلاتوررا تعویض نمائید.

۲- PCIRC : فشار راه هوایی اندازه گیری شده تقریبا برابر یا بزرگتر از محدوده تنظیم شده است. بررسی لوله درون نای و وضعیت بیمار پیشنهاد می گردد. در بیمار مواردی چون تغییر صداهای تنفسی مانند خس خس کردن یا اتساع قفسه سینه به صورت نامتقارن می‌تواند سبب افزایش فشار شود. تجمع مایع در مدار، مشکلات مدار، انسداد لوله هوایی، تجمع مایع در فیلتر دستگاه ونتیلاتور می‌تواند در این مورد تاثیر گذار باشد.

۳- O2% : در این مورد درصد اکسیژن اندازه‌گیری شده در طول هر یک از فازهای مربوط به سیکل تنفسی %۷‌ یا بیشتر می باشد. منبع اکسیژن، هوا و در نهایت دستگاه ونتیلاتور را بازبینی کنید. افت فشار اکسیژن می‌تواند سریع یا به آرامی صورت گیرد. در افت سریع، احتمال نشتی در منبع اکسیژن وجود دارد که باید اتصالات بررسی شوند. ممکن است راه هوایی توسط مخاط مسدود شده باشد که در این حالت ساکشن پیشنهاد می گردد. در افت آرام در نظر گرفتن وضعیت بیمار مانند وجود سرفه یا صداهای خس خس در نفس کشیدن در اولویت قرار می‌گیرند.

۴- VTE : حجم جاری بیمار در هر بار تنفس بیش از حد مجاز می باشد. بیمار و تنظیمات دستگاه را بررسی کنید تا از تغییرات مقادیر C و R مطلع شوید.

۵- VETOT : حجم دقیقه ای خارج از محدوده پذیرفته شده است. مانند مورد قبل، وضعیت بیمار و پارامترهای دستگاه را کنترل کنید.

۶- Vti : حجم ارائه شده از طریق هر لوله، برابر یا بیشتر از محدوده حجم جاری می باشد. احتمال نشت لوله وجود دارد.

۷- fTOT: این آلارم در حین تنفس با حجم کنترل شده ظاهر می گردد و علت آن به احتمال زیاد کاهش حجم جاری است. در صورت عدم رفع آن، اتصالات دستگاه ونتیلاتور را برداشته و با نمایندگی مجاز تماس بگیرید.

۸- کم بودن حجم جاری: نشت هوا به علت قطع‌شدن مدار دستگاه ونتیلاتور یا اتصالات نبولایزر، پارگی یا شکاف در سیم‌ها از جمله عوامل ایجاد آن می باشد. از اتصال صحیح دستگاه به بیمار مطمئن شوید. سپس نشت هوا در لوله ورود به نای و سیستم ونتیلاتور را کنترل کنید. .

۹- آپنه: در این آلارم نیاز به تغییر مد دستگاه ونتیلاتور به وضعیتی است که حمایت تنفسی بیشتری از بیمار به عمل می‌آورد.

۱۰- عدم عملکرد دستگاه ونتیلاتور: این آلارم زمانی رخ می‌دهد که سخت افزار شکسته یا نرم افزار دستگاه ونتیلاتور دچار مشکل شده باشد. در این مورد به نمایندگی‌های مجاز دستگاه ونتیلاتور مراجعه کنید.

۱۱- فن: اگر فیلتر فن دستگاه ونتیلاتور مسدود شده باشد یا به خوبی عمل نکند این آلارم رخ می‌دهد. در صورت انسداد فیلتر، آن را تمیز کنید و اگر لازم بود، فیلتر را تعویض کنید.

علاوه بر موارد فوق آلارم‌های دیگری همچون: PVENT ،PCOMP ، باطری غیر قابل استفاده، دم بیش از حد طولانی و … نیز وجود دارد که در این موارد نیز بررسی وضعیت بیمار، یافتن نشتی و در نهایت مراجعه به نمایندگی‌های مجاز پیشنهاد می گردد.
هميشه دستگاه را با باطری قابل شارژ 45045 WM بکار گيريد.
• به روشهای نگهداری باطری و فواصل زمانی شارژ آن جهت نگهداری طولانی مدت
توجه کنيد 
انتظار میرود که عمر مفيد باطری 2 سال باشد. توصيه: پس از 2 سال، باطری را
تعويض کنيد. اگر پيش از اين موعد، عمر باطری به ميزان قابل توجهی کاهش يافت،
باطری را زودتر تعويض کنيد.
با دريافت باطری جديد، لازم است قبل از اولين استفاده، آن را به طور کامل شارژ کنيد.
شارژ کردن باطری در دستگاه
سيستم قابل حمل روی بست ديواری که رابط شارژ دارد، سوار باشد.


• دستگاه از طريق منبع تغذيه به برق متصل باشد.
باطری را در محفظه باطری قرار دهيد.
تحت شرايط زير شارژ باطری بهطور خودکار آغاز میشود:
منبع خارجی حداقل 10 ولت متصل باشد
شارژ نشده باشد (<٪95 سطح شارژ)

در دل باطری WM 45045 چه میگذرد
در این باطری از 6 باطری لیتیوم آیون 18650 با ولتاژ 3.6 ولت استفاده شده است.برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید


با دوستان خود به اشتراک بگذارید