گروه:گوناگون
منبع:
تاریخ:1398/04/02 10:32
تعداد مشاهده:173
آشنایی با باطری کتابی9ولت

باطری نه ولتی به انگلیسی Nine-volt battery یا باطری ترانزیستور به انگلیسی transistor battery یا باطری کتابی یکی از سایزهای استاندارد پیل‌های الکتریکی است که برای تجهیزاتی چون رادیوهای قابل حمل، تجهیزات ارتباطی و اسباب بازی‌ها به کار می‌رود. ابعاد این نوع باطری به طور استاندارد ۴۸٫۵ میلی متر ارتفاع, ۲۶٫۵ میلی متر طول, ۱۷٫۵ میلی متر عرض (یا ۱٫۹"در۱٫۰"در۰٫۶۸") است. در این باطری برخلاف گونه‌های متداول باطری ‌های پیل خشک، هر دو پایانه منفی و مثبت در یک سر باطری قرار دارند. ولتاژ این باطری ها ۹ میباشد.

درباره باطری چه میدانید؟

باطری یا پیل الکتریکی منبعی از انرژی پتانسیل الکتریکی است که در درون آن با انجام واکنش‌های شیمیایی، انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود، این انرژی در قطب‌های باطری قابل دریافت است. انرژی قابل دریافت در قطب‌های باطری به ازای یکای بار الکتریکی را نیروی محرکه الکتریکی Electromotive force یا emf باطری می‌گویند و آن را با یکای ولت اندازه‌گیری می‌کنند. قطب مثبت باطری را کاتد و قطب منفی آن را آند می‌نامند.

باطری یک قطعه ذخیره سازی الکتریکی هست. همانطور که تغییرات شیمیایی در باطری انجام می شود، انرژی الکتریکی ذخیره و آزاد می شد. در باطری های قابل شارژ این فرایند می تواند چندین بار تکرار شود. باطری ها صد در صد کارایی ندارند. مقداری از انرژی باطری در اثر گرما و فعالیت های شیمیایی که در زمان شارژ و دشارژ انجام می دهد هدر می رود. اگر شما ۱۰۰۰ وات از باطری استفاده کنید، ممکن است ۱۲۰۰ وات یا بیشتر از باطری تخلیه شود.


 

باطری کتابی 9 ولت قابل شارژ و بدون قابلیت شارژ

باطری‌ های کتابی 9ولت در دو گونه‌ی کلی عرضه می‌شوند که تفاوت آن‌ها در توانایی شارژ شدن یا شارژ نشدن است. باطری ‌هایی که دارای توانایی شارژ شدن دارند را می‌توان با شارژر باطری برای چندین و چند بار شارژ کرد اما باطری‌ های بدون قابلیت شارژ یک‌بار مصرف هستند و در زمانی که انرژی ذخیره‌شده‌ی آن‌ها به‌پایان برسد قابل استفاده نخواهد بود.

البته باید در نظر داشت که باطری ‌های شارژی که توانایی شارژ شدن را دارند دارای قیمت بالاتر و بیش‌تری در برابر باطری ‌های معمولی هستند و از بابت میزان خروجی برق و ولتاژ و آمپر تفاوتی با باطری معمولی ندارند.

 کاربرد باطری کتابی 9ولت غیر قابل شارژ چیست؟

از باطری کتابی می‌توان در انواع دستگاه‌ها با ورودی برق 9 ولت که دارای جایگاه باطری کتابی هستند بهره برد. از جمله انواع چراغ‌قوه، رادیو جیبی، اسباب‌بازی، پروژه‌های الکترونیکی و کاردستی‌ها و کارهای آموزشی.

برای مثال به بررسی باطری 9 ولت 200 میلی آمپر آلویز ردی موریسل ,میپردازیم.
باطری نیکل متال طول عمر بالایی دارد و در مقایسه با باطری نیکل کادمیوم دو تا سه برابر ظرفیت بیشتری دارد.باطری نیکل متال برای ذخیره انرژی نیاز به نیکل,تیتانیوم,هیدروژن یا یک فلز مشابه دارد و همین مساله باعث شده است تولید این باطری نسبت به باطری لیتیوم یون هزینه بیشتری داشته باشد.
باطری 9 ولت آلویز ردی همانگونه که از نامش پیداست دارای شارژ اولیه می باشد و در هر زمانی آماده برای انرژی دادن به دستگاه الکترونیکی شما می باشد.

باید دانست که دوام و ماندگاری هر دو نوع این باطری‌ها(قابل شارژ و غیرقابل شارژ) بالا است و نیازی به تعویض باطری در زمان‌های بسیار کوتاه نیست اما این را نیز باید توجه داشت که این مورد بستگی دارد به گونه‌ی کاربرد دستگاه و میزان مصرف دستگاه مورد نظر.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید